Historie firmy - Švýcarsko

50 letá historie v oblasti vývoje a výroby

  • lyžařský materiál
  • servisní stroje a spotřební materiál
  • skialpinistické pásy
1950 Montana vyvíjí Populo Mohairové skialpinistické pásy.
1960 Montana nabízí pracovní stoly a nářadí pro montování ocelových hran na lyže.
1961 Přelom ve výrobě polyethylenových skluznic. Na trh vstupuje nový typ materiálu
P–tex (registrovaná ochranná značka ve vlastnictví Montana).
1962 Montana vyvíjí a vyrábí první sklolaminát pro použití při výrobě lyží (Vetropreg a Vetrotan) – kompletní změna výrobních metod.
1963 Montana nabízí přesnou strojovou linku pro připevnění ocelové hrany na lyži Montana představuje jako první samolepící skialpinistický pás.
1964 Montana představuje polyethylen jako materiál pro výrobu skluznic u běžeckých lyží, nahrazení dřevěné skluznice.
1965 Představení automatického hydraulického lisu pro výrobu lyží s olejovým tepelným okruhem.
Montana vyvíjí první stroj s brusným pásem pro broušení lyží.
1970 Montana představuje lis na lyže pro výrobu lyží a zároveň patentuje tepelnou a chladící jednotku pro výrobní lisy na lyže. Tato je využívána ve velké míře u výrobců lyží.
1971 Montana nabízí první brusku s brusným pásem a chladícím okruhem s čerpadlem pro lyžařské servisy. Obdobný typ stroje je následně užíván u výrobců lyží.
1973 Montana představuje první pistoli na opravu skluznice na principu tavení P-tex drátu, tento nový výrobek je rovněž začátkem úspěšné spolupráce s výrobcem přesných strojů – firmou KNOLL, Umkirch – D. Jedná se o vůdčí firmu v oblasti vývoje nejmodernějších zařízení v oblasti výroby a opravy lyží, snowboardů ve společné spolupráci s firmou Montana.
1975 Montana vyvíjí, společně s Ciba – Geigy, novou metodu včetně vlastního procesu výroby lyže s pěnovým jádrem.
Montana představuje automatickou stolici pro stříhání polyethylenových skluznic.
1976 Montana vyvíjí první stroj s brusným kamenem, na základě použití vlastních bohatých zkušeností z výroby sklolaminátu.
1979 Montana prodává první brusný kámen pro výrobu lyží. V průběhu několika málo let téměř každý výrobce lyží používá stroj s brusným kamenem Montana s pneumatickým systémem orovnání.
Montana začíná vyrábět samolepící skialpinistické pásy v nové výrobní hale v Alpnachu – Švýcarsko. Dále pak představuje revoluční typ pásu Nylon plush.
1980 Registrace CRYSTAL GLIDE FINISH jako ochranné známky pro perfektně připravenou lyži ke sportovnímu použití a zábavě.
Představení prvního brusného stroje s kamenem MONTY na výstavě ISPO v Mnichově.
1983 Montana vyvíjí první brusný stroj pro úhlování boční hrany GM/K, v průběhu následujících 12-ti let jich bylo prodáno přes 1000 ks.
1984 Publikace první příručky Crystal Glide Finish společně s Jim Deines z Frisco (Colorado), jedním z předních expertů v oblasti tuningu lyže a konsultantem Montany.
1986 Montana představuje první brusný robot ASII sportovním prodejcům na jarním veletrhu v Mnichově.
1989 Montana instaluje první multifunkční robot MBA ve Švýcarsku.
1992 Montana představuje MBA–PS brusný robot pro broušení páru lyží nebo snowboardu.
Montana dodává speciální skialpinistické pásy s přezkou pro Rakouskou armádu.
1994 Montana představuje MODULAR brusný robot s kamenem, nová generace tuningu s možností programování struktur a jejich přenos, na výstavě ISPO v Mnichově.
Koncem roku 1997 je již v rámci celého světa instalováno více jak 100 robotů MODULAR (USA, Canada, Austrálie, Japonsko a Evropa). Jenom ve Švýcarsku jich je prodáno k 50ti kusům do roku 1997.
1995 Montana doplňuje agregát tuningu HTT – hight tech tuning do robotu Modular. Tento počin dramaticky zvedá kvalitu úrovně servisu lyží pomocí stroje. Bývalí závodníci světového poháru Bürcher a Hangl testují a vychvalují způsob přípravy hrany pomocí HTT.
1996 Montana nabízí sportovním prodejcům vlastní filozofii perfektní přípravy carvingové lyže.
Montana provádí hlavní test brusných a orovnávacích materiálů pro brusné stroje.
1997 Michael von Grünigen se stává mistrem světa v obřím slalomu v Bormiu na lyžích připravených na brusném robotu Modular.
1999 Montana instaluje vůbec první vysokokapacitní centrum tuningu lyží CRYSTAL SPIRIT v Rakousku. Toto centrum produkuje hodinově 40–50 párů lyží.
2000 Nový typ robotu MODULAR ENERGY s hodinovou kapacitou 32–44 párů lyží.
2001 MODULAR robot s novou chip – technologií.
2002 SNOW CRUISER robot pro broušení páru lyží, snowboardu.
2003 SNOW CRUISER s agregátem HTT i pro snowboardy.
  CRYSTAL GLIDE FINISH je úspěšný společně s Bruno Kernen ve sjezdu v Lauberhornu a světovém poháru v St. Moritz.
2004 Nový typ robotu využívající tlakovou křivku pro broušení plochy skluznice – SNOW STAR
2005 Nové typy robotů SNOW CHALLENGE a SPIRIT 100 byli představeni na výstavě ISPO 05 v Mnichově. SPIRIT 100 produkuje hodinovou kapacitu více jak 100 párů lyží při brusném cyklu 4 kontakty s brusným kamenem.
2006 Začíná éra strojů s novým designem. Na trh uveden nový velkokapacitní automat na lyže Crystal Diamond vybaven nejen brilantní technikou, ale i skvělým designem.
2007 Tester vázání Jet Bond (původní výrobce Walzholz Huber-at.) se stává součástí rodiny Montana. Na trh uvedeny dva nové automaty Saphir (nástupce Snow Cruiseru) a Challenge.
2008 Představení mazačky Wax Future. Bezdotykový způsob prohřívání skluznic lyží a snowboardů pomocí infračerveného záření.
2009 Nový Crystal Edge, poloautomatický stroj na komplexní úpravu hrany. Montana má kompletní sortiment strojů pro servisy s kapacitou 1500 – 60 000 párů za sezonu.
2011 PRO technologie pro automaty SAPHIR.
P-TEX SPEEDMASTER - stroj na opravy skluznic s kapacitou až 60 párů lyží / h.
2013 MONTANA skialpové pásy s revolučním systémem montáže na špičku - Skipiercing.
RACE EDGE technologie finální úpravy boční hrany.
RACE EDGE pro automaty SAPHIR II W PRO.