Skip to main content

Diagnóza lyží a snb

Dobře připravené lyže nebo snowboard umožňují snadnější carvingový oblouk, snadnější zatížení hran a zvýšení úrovně bezpečnosti.

Skluznost

Diagnóza
Vybavení pro zimní sporty s poškozením a poškrábáním na skluznici nemá efektivní skluz. Poškození skluznice ovlivňuje schopnost zatáčení a směrovou stabilitu. Skluznice, které byly příliš hrubě nebo nerovnoměrně broušené, jsou pomalé. Nerovná skluznice způsobuje nepravidelné rozložení tlaku, a proto vytváří špatné kluzné a točivé vlastnosti.

Řešení
Správně připravené lyže jsou opraveny drátem P-Tex. Povrch musí být bez vláken, rovný a musí mít jemnou strukturu. Lyže by měly být pravidelně impregnovány voskem tak, aby skluznice byla chráněna proti oxidaci. Rovina od hrany k hraně znamená dokonalou skluznost a točivost.

Točivost

Diagnóza
Konkávní nebo konvexní lyže od hrany k hraně vytváří nekontrolovatelnou přilnavost hran a nerovnoměrnou skluznost. Takovéto skluznice vyžadují extrémní úhel a jsou velmi nestabilní při vyšších rychlostech.

Řešení
Rovné lyžařské skluznice umožňují snadné zatáčení. Důležitým požadavkem pro dobrou lyži je správný úhel spodní hrany (úhel: asi 0,5°) nebo ještě lépe, radiální tuning MONTANA (úhel: 0,5° pod vázáním a přibližně 0,7° na špičce a patě). To usnadňuje zatáčení a přitom umožňuje rychlé ovládání hran.

Přilnavost hrany

Diagnóza
Různé úhly hran, rez, rány a opotřebení zabraňují řízenému používání hran.

Řešení
Geometrie hran musí být provedena dle sněhových podmínek a techniky lyžaře. Použití hran je snažší s úhlem hran menším než 90°. Tato úprava je doporučena pro závodní účely, agresivní lyžování, carvingové lyže a tvrdé sjezdovky.